Belarus Eğitim Davetiyesi

Belarus Eğitim Davetiyesi

Belarus’ta eğitim almayı düşünüyorsanız yükseköğretim programında iki sömestr olduğunu bilmelisiniz. Sömestr tarihlerini öğrenmek için araştırma yapmanız yeterlidir. Sömestr sonunda öğrencilere test ve sınavlar yapılır. Bu detayları öğrendikten sonra Belarus eğitim davetiyesi için başvurusunda bulunmanız daha doğru olacaktır. Son zamanlarda Belarus’ta eğitim gören çok sayıda öğrenci söz konusudur.

Belarus’a en fazla öğrenci gönderen ülkeler sırayla Türkmenistan, Çin ve Rusya’dır. Belarus’ta eğitim alacağınız üniversiteyi ve eğitim koşullarını araştırmanızda fayda var. Giden öğrenci sayısı fazla olduğu için Belarus’ta eğitim kurumları doğal olarak yaygınlaşmıştır. Kurumların internet sayfasını ziyaret ederek hepsinin bilgilerini öğrenebilirsiniz. Belarus’taki eğitim kurumlarının resmi dili Rusça olduğu için ona uygun dil eğitimi almalısınız.

Öğrenci Vizesi Başvurusu

Gerekli bir durumsa Belarus’ta eğitim görmek için öğrenci vizesi başvurusunda bulunulur. Eğer Belarus eğitim davetiyesi ve öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Belarus Dışişleri Bakanlığı’nın internet adresini inceleyebilirsiniz. Eğitim davetiyesi aldıysanız öğrenci vizesi alırken yeterli olacaktır. Bu süreçte tercüme ve tasdik edilen belgelerin kopyaları gereklidir.

Yabancı uyruklu olarak Belarus’ta eğitim görecekseniz davetiye için gereken belgeleri e-posta, faks ya da posta olarak göndermeniz şarttır. Belgelerin başında eğitim durumunuzu tasdik eden belgenin kopyası bulunuyor. Şahsi bilgilerinizin yer aldığı pasaport sayfalarının kopyası da davetiye alma sürecinde önemlidir. Başvuru dilekçesi ve sağlık durumunu bildiren belge de atlanmaması gereken belgelerdir.

Belarus’ta Eğitim Almak

Lazım olan bilgilerin Rusça ya da Belarusça tercümesi olmalıdır. Tabii bu bilgileri notere onaylatmak gerekiyor. Üniversitenin göndereceği Belarus eğitim davetiyesi e-posta adresinize ya da yaşadığınız yere yakın Belarus Cumhuriyeti Konsolosluk Şubesi’ne ulaşır. Öğrenci vizesini almak için Minsk Havalimanındaki vize şubesinden almanız mümkündür.

İkinci yöntem ise Belarus Cumhuriyeti Konsolosluk Şubesi’nden vize alabilirsiniz. Eğitim davetiyesini aldıktan sonra öğrenci vizesi için başvuru yapmanızda sakınca yoktur. Belarus’ta eğitim alabilme yetkisi veren B vizesi daha sonra da uzatılabiliyor. Vize aldıktan sonra geçici ikamet izni de almış oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Belarus’ta eğitim alma konusunda detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Leave a Reply